Петрівський піст, чи  Апостольський піст — це  один із чотирьох постів, які торжественно святкує Церква візантійського обряду. Тривалість петрівки залежить від Великодня. Якщо Христове Воскресіння раніше у році, то піст Петрівський довший і навпаки, якщо пізніше — коротший. Цього 2019 року петрівка розпочинається в понеділок 24 червня і закінчується 12 липня на свято Святих і Верховних апостолів Петра і Павла.

Традиція дотримуватися Апостольського посту відома з перших віків християнства. Як повідомляє апостол Павло у Другому листі до Коринтян, апостоли, прийнявши Святого Духа в день П’ятидесятниці, в пості та молитві. “У праці і в знеможенні, часто в недосипанні, у голоді й спразі, часто в пості” готувалися до проповіді Євангелія (2Кор.11).

В Діяннях святих апостолів оповідається, що “після посту і молитви, апостоли й учителі поклали руки на Варнаву й Савла, – майбутнього апостола Павла, – і вирядили їх у дорогу” (Діян. 13, 3).

В «Постановах апостольських» (твір кінця IVст.)  встановлювалося: “Після П’ятидесятниці святкуйте одну седмицю, а потім постіть; справедливість вимагає і радіти після прийняття дарів від Бога, і постити після полегшення плоті”.

Традиція апостольського посту набула додаткового розповсюдження

з початком будівництва храмів на честь апостолів Петра і Павла в Римі та Константинополі.

Петрівка не вважається суворим постом, а тому має різні побожні легенди і народні звичаї. Апостол Петро вважається покровителем рибалок. Раніше рибалки молилися йому як покровителю рибного промислу, відправляли молебні, усією громадою збирали на свічку та ставили в церкві перед його іконою.