15 лютого Церква відзначає свято Стрітення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. Євангелист Лука описує нам подію зустрічі Дитятка Ісуса з праведним та побожним чоловіком на ім’я Симеон, якому «було відкрито Святим Духом, що не бачитиме смерти перш, ніж побачить Христа Господа». «Радуйся, благодатна Богородице Діво, бо з тебе засяяло Сонце правди — Христос Бог наш, що просвічує тих, що в темряві», – співаємо у тропарі свята. Відкриймо своє серце для зустрічі з Богом, який виведе нас з темряви гріха і спровадить на дорогу Царства Небесного. Про духовне значення свята Стрітення Господа нашого Ісуса Христа, про те, чому саме старця Симеона і пророчицю Анну Бог обирає для цієї доленосної зустрічі, про історію Афганського храму розповідає настоятель Військового храму Стрітення Господнього отець Михайло Білецький.

Отче, як ми знаємо, Стрітення Господнє належить до древніх свят. Яке духовне значення цього свята?

Стрітення зі слов’янської «зустріч». В особі старця Симеона та пророчиці Анни Старий Заповіт зустрічається з Новим, людство – з Предвічним Богом, Котрого впізнало у Немовляті. За давнім старозавітним звичаєм хлопчиків-первенців треба було посвятити Богу, тому на 40-ий день від народження Ісуса так робить і святе сімейство Марії та Йосифа. Вони приносять свого Сина до храму. Тож це свято також пригадує нам про покору Божій волі, Господньому закону. Всі ми часто ставимо собі нагадування: хтось у вигляді наліпок на холодильник, хтось в телефоні… Подібно свято Стрітення нагадує нам про важливість регулярних зустрічей з Богом, пошуку Господньої волі, дотримання Його законів. Бо життя – це Божий дарунок, а Божі заповіді – інструкції до нього.

Образи старця Симеона та пророчиці Анни. Чому саме їх Бог вибирає для цієї ключової зустрічі?

Не знаю. Бог діє, як бажає, і Його Задум досконалий. Але, можливо, вони стали відповідним пазликом у Божому Провидінні також через це, що вміли впізнати Ісуса –  Господа, – у свій час, в конкретних обставинах свого життя. Це, зрештою, заклик до всіх нас.

У чому полягає феномен самої зустрічі Симеона з Ісусом? Чому Церква пропонує цей фрагмент для почитання?

Як я казав вище, Симеон є репрезентантом всього людства, є його активом, котрий має успіхи у наближенні до Творця. Симеон – це вже не наляканий Адам після переступу, це людина, яка прагне зустрічі, чекає і приймає Господню волю. Відвічне запитання про сенс існування задовольняється, коли Симеон, а в його особі всі ми, вдивляємося у таїну Божого Задуму.

На Стрітення маємо традицію освячувати свічки. У чому є символізм Стрітенської свічки?

Вона пригадує про Ісуса – Світло для світу, Сонце Правди, що приходить у найтемніші закутки людської історії та людських душ.

Отче, чому храм, у якому Ви є настоятелем, і який водночас називається Афганський, названо на честь свята Стрітення Господнього?

15 лютого 1989 відбувся вивід радянських військ з Афганістану. Ще через 10 років поблизу скверу, де зараз також храм знаходиться, встановили пам’ятний знак полеглим воїнам Львівщини. Ветерани-афганці завжди в цей день вшановують побратимів, котрі загинули під час бойових дій. Напевне, не випадково 15 лютого також випадає свято Стрітення Господнього. Тому про назву для військового храму, його зодчі якось довго і не думали.

Перебуваємо у стані повномасштабної війни. Які ініціативи реалізовує спільнота храму для допомоги військовим?

Волонтеримо в міру сил і можливостей. Залучаємо місцеву допомогу та з-за кордону. Беремо участь в різних благодійний акціях, зокрема організованих Центром військового капеланства ЛА УГКЦ. Цивільні парафіяни опікуються конкретними військовослужбовцями та їхніми потребами щодо обороноздатності нашої Батьківщини.

Підготувала Юліана Лавриш

Світлини Романа Дацо