7 квітня Церква відзначає свято Благовіщення Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії. Про ікону Благовіщення Пресвятої Богородиці у мистецьких надбаннях, про значення для нас слів «Радуйся, благодатна, Господь з тобою», про те, що означає бути благословенним, розповідає Голова Центру військового капеланства Львівської Архиєпархії УГКЦ, настоятель Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла отець Тарас Михальчук.

Ікона Благовіщення Пресвятої Богородиці у мистецьких надбаннях

Гадаю, що багато хто з нас мав нагоду побувати у різних мистецьких закладах, зокрема у галереях. А можливо, що хтось відвідував їх, перебуваючи за кордоном. Кожна велика галерея (зокрема Лондона чи Нью-Йорка) є внесена до світової спадщини. Один із найважливіших мистецьких витворів таких музеїв – це образ сцени Благовіщення. З-поміж скарбів, наприклад Лондонської галереї, є дуже багато образів різного періоду з зображенням того, як Архангел Гавриїл сповіщає Божій Матері про прихід у цей світ Господа. У нашому храмі також є найдавніша реліквія – Триптих Богородиці, який має бічні двері, ззовні на яких можна побачити сцену Благовіщення. Ця ікона датується 1590 роком і є давнішою, ніж Гарнізонний храм. Цікаво, що такі всесвітні митці, як Леонардо да Вінчі, Тиціан, Ян ван Ейк, Рубенс, є авторами таких ікон. Ще тоді вони розуміли, що момент Благовіщення є дуже особливим.

Що означають для нас слова: «Радуйся, благодатна, Господь з тобою!»

Дорогі брати і сестри! Сьогодні ми з вами читаємо слова, якими часто молимося: «Богородице Діво, радуйся, благодатна Маріє, Господь з тобою». Цю молитву знаходимо у Євангелії від Луки. Чому ми з вами віримо, що Вервиця є такою сильною молитвою? Кожне «Богородице Діво» – це читання Святого Письма. Архангел Гавриїл, звертаючись до Богородиці, сказав: «Радуйся». Як ви думаєте – Вона зраділа? Вона налякалася. Отці Церкви пишуть про те, що ангел сказав: «Ти не бійся, бо я сам боюся. Я сам не розумію, як так станеться, як так Бог провадить?» Син Божий, народжений від Діви Марії, захотів бути з людиною настільки близько, що сам став Людиною, але з однією відмінністю – не маючи гріха. Ісус Христос також пережив болі, тривоги і страждання. Ми знаємо, що на Голгофі Йому було дуже важко, а на хресті – ще важче. Ісус Христос сказав: «Отче, коли ти хочеш, віддали від мене цю чашу, тільки хай не моя, а твоя буде воля!» Він говорив, як Людина, але, водночас, будучи правдивим Богом. Дорогі брати і сестри! Хто створив світ? Бог створив світ. А якщо Бог створив світ, то, очевидно, що Він є всемогутнім. Тому силою Духа Святого у Богородиці зачинається Син Божий. І, очевидно, що це є велике чудо, адже для Бога все можливо. Ми не один раз читали про те, як ізраїльський народ виходив з єгипетського полону, про Мойсея, про його наступника – Ісуса Навина, які завжди показували, що Бог є з ними. Але сьогодні Господь дещо по-іншому представляє історію спасіння. Спасіння людства відбувається завдяки одній людині – Божій Матері. Сьогодні настає відлік спасіння людського роду.  Увійшовши до Марії, ангел сказав: «Радуйся, благодатна, Господь з тобою!» (Лк. 1, 28). Отже, радість Богородиці не подібна до нашої людської радості. Її радість полягає у тому, що Бог є з нею. На життєвій дорозі Божої Матері буде дуже багато випробувань. Вона стояла під хрестом, на якому розіп’ято її Сина. Але Вона раділа, тому що Бог є з нею. У всіх цих випробуваннях Бог завжди буде з нею. Ми з вами також маємо багато випробувань, але Бог є з нами навіть тоді, коли ми плачемо. Господь утирає наші сльози.

Що означає бути благословенним?

«Благословенна ти між жінками» (Лк. 1, 28). Що означає бути благословенним? Дуже часто ми міркуємо так: якщо я все маю, якщо я не хворію, то, очевидно, що я є благословенний чи благословенна. Приклад Богородиці змінює усе наше світосприйняття. Діва Марія розуміє, що бути благословенною – це мати можливість служити Богові і ближньому. Бути благословенним – це служити Богові і ближньому. Це те, що ми навчилися робити протягом минулого року, коли російські окупанти прийшли на нашу землю. Наші воїни, які захищають нас від ворогів, завжди пам’ятають про те, що Бог є з ними. Господь закликає нас робити добро для того, щоб залишатися радісними. Хто робить добро, той є радісний і дуже сильний.

Підготувала Юліана Лавриш

Фото – Іван Станіславський