Тріумфальним в’їздом Ісуса в Єрусалим розпочинається тиждень, який можемо назвати найбільш трагічним тижнем в історії цілого людства. Ісуса зраджують, відрікаються. Він терпить насмішки, глузування, на Нього плюють, Його принижують, Його бичують. Він проходить страшну Хресну Дорогу. Його розпинають на хресті, і Він помирає. Але Ісус попереджав про це, кажучи: «Оце йдемо в Єрусалим, і Син Чоловічий буде виданий первосвященникам і книжникам, і засудять Його на смерть, і видадуть Його поганам». І цій смерті на хресті передують багато подій, які відбулися у цей Страсний тиждень.
Великий Понеділок. Церква згадує старозавітного патріарха Йосипа, якого заздрісні брати продали в Єгипет, сказавши батькові, що його розірвали звірі. Йосип розглядається, як прообраз зрадженого Христа. Йосифа віддали брати на смерть, але Бог зробив так, що Йосиф в час голоду врятував свого батька і братів від смерті. І також Ісус Христос був виданий людьми на смерть, але завдяки Його воскресінню ми звільняємося від рабства гріха та смерті. У Великий Понеділок також згадуємо науку Ісуса Христа про безплідну смоківницю, якій Господь наказав засохнути. Безплідна смоківниця є образом лицемірних фарисеїв та всіх, в кому, не зважаючи на зовнішню побожність, Господь не знаходить правдивих плодів віри і добрих діл, а тільки лицемірство і букву закону. До безплідної, засохлої смоківниці буває подібна і наша, людська душа, якщо вона не приносить добрих плодів – покаяння, віри, молитви і милосердя.
Великий Вівторок. Згадується викриття Господом книжників і фарисеїв, Його розмови і притчі, сказані в цей день в Єрусалимському храмі: про податок кесарю, про воскресіння мертвих, про Страшний суд і кінець світу, притчі про десять дів і таланти. Притча про «десять дів» зображує людину, яка завжди повинна бути готова до Господнього приходу. А притча «про таланти» зображує працю людини, яка хоче осягнути спасіння і праведність Господнього суду.
Велика Середа. День віддання Ісуса на страждання і смерть. У цей день згадується євангельська подія, коли рада первосвящеників і книжників вже вирішила засудити Христа і вбити Його у Витанії, у домі Симона прокаженого, де зупинився в ніч на середу Ісус. Одна “грішниця” вилила дорогоцінне миро на Його голову. І тоді ввійшов сатана в Юду, і він продав Спасителя за 30 срібняків. Тому в богослужбових текстах Великої Середи прославляється “грішниця” і засуджується зрада Юди.
Великий Четвер. Згадуємо чотири важливі події з життя Спасителя: Тайна вечеря, на якій Господь встановив Таїнство Євхаристії, – Причастя Його Тіла і Крові; установлення Таїнства Священства; вмивання ніг апостолам на знак глибокого смирення і любові до них, а також, як повчання всім християнам, не шукати влади один над одним, а слугувати один одному; молитва в саду Гетсиманському; зраду Христа Юдою.
Велика П’ятниця. Церква згадує неправедне осудження Синедріоном і Пилатом Господа Ісуса Христа, Його страждання, розп’яття на хресті, смерть і погребення, зшестя в ад для сповіщення там перемоги над смертю і визволення душ, які з вірою чекали Його пришестя, а також введення розбійника в Рай.
Велика Субота. Зшестя Ісуса до аду, щоб підняти впалого Адама. Богослужбові тексти кажуть: “у гробі плоттю; в аді душею, як Бог; в раю ж з розбійником; і на Престолі був Ти, Христе, з Отцем і Святим Духом, все наповняючи, Неописанний”.
Неділя Пасхи. Воскресіння Ісуса Христа з мертвих. Пам`ятаймо, що всі ці страждання є з великої жертовної любові Господа Бога до кожного з нас. Його Хресна Дорога закінчилася моментом Воскресіння, тому не маймо сумніву, що Хресна Дорога кожного з нас, нашої України також завершиться Воскресінням.
о. Володимир Адамчук, священник Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла