Ми з вами наближаємося до свята Стрітення Господа нашого Ісуса Христа. У цей день доброю традицією стало освячувати свічки у храмі. Посвячені на Стрітення свічки люди запалюють і ставлять перед образами під час грози, щоб оберегти себе від грому і іншої небезпеки. Але вже зараз у Гарнізонному храмі св. ап. Петра і Павла триває акція «Благодійна Стрітенська свічка», яка є благодійним проєктом Фундації Святого Миколая. Про те, у чому полягає символізм Стрітенської свічки, про те, як у часі війни духовно підготуватися до свята Стрітення Господа нашого Ісуса Христа, та як долучитися до цієї акції, розповідає священник Гарнізонного храму св. ап. Петра і Павла отець Андрій Сіданич.
Ми наближаємося до свята Стрітення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. Чому Церква запрошує нас у цей день приходити до храму з свічками? У чому полягає символізм Стрітенської свічки?
У традиції Церкви ми дуже часто використовуємо свічки. При престолі, де служить священник, є свічконосці. Єпископ благословляє людей трикірієм і двокирієм (свічками), що символізують Пресвяту Трійцю та дві природи Ісуса Христа, власне з цього починається Божественна Літургія.

Свічка також використовується у Святих Таїнствах. У часі Йорданського освячення води священник занурює трисвічник у воду. Свічечки тримають молодята. Свічка використовується тоді, коли відбувається Таїнство Хрещення. Стрітенська свічка – це символ присутності Бога. Ісус Христос каже: «Я – світло світу» (Ів.8,12). На свято Стрітення Господнього ми освячуємо свічки, бо саме цим Христос хоче засвідчити, що Він посеред нас. Ми промовляємо християнське привітання «Христос посеред нас», а відповідаємо – «І є, і буде». На свято Стрітення ми освячуємо свічки, які вчергове пригадують нам про те, що Бог знаходиться не десь далеко на хмарах, а тут, посеред нас.

Як у часі війни духовно підготуватися до свята Стрітення Господа нашого Ісуса Христа?
У ті часи, коли не було електроенергії, люди засвічували свічку для того, щоби побачити себе у дзеркалі, щоби побачити інших людей, щоби побачити свій шлях. Адже без цього світла людина опиняється у темряві, а символ свічки, а радше Божої присутності, відкриває нам шляхи пізнання себе, шляхи пізнання інших людей. Стрітенська свічка дає нам можливість в молитві і любові побачити себе, побачити ближнього, побачити Бога.

Акція «Благодійна Стрітенська свічка» триває у Гарнізонному храмі тривалий час. Отче, розкажіть про те, як зародилася ідея такої акції і в чому вона полягає?
Той, хто купує свічки, творить діла милосердя, адже саме на такі діла реалізовуються ці кошти. Ми реалізовуємо ці кошти на діла милосердя для військових, дітей-сиріт, в’язнів. Це така наша багатолітня традиція, коли кожна людина може проявити діла милосердя щодо інших людей. Багато людей підтримують таку акцію, яка відбувається через Фундацію Святого Миколая. Уся допомога рівномірно розподіляється на всі напрямки діяльності військового капеланства, студентського капеланства, сирітського капеланства, в’язничного капеланства.

Підготувала Юліана Лавриш